Bezglutenowe produkty dla niemowląt i dzieci

Osobie dorosłej dużo łatwiej poradzić sobie z celiakią. Odpowiednio opracowane menu, zdrowa żywność, codzienna samodyscyplina – i życie z chorobą trzewną staje się łatwiejsze. O wiele gorzej sytuacja przedstawia się jeśli bezglutenowcem jest dziecko. Rodzice muszą przygotowywać swojej pociesze odpowiednie posiłki w domu, ale dbać także i o to, by wychodząc do szkoły czy jadąc na wycieczkę z przyjaciółmi nie sięgało ono po żywność, która zawiera nieprzyjazne im białko.

Celiakia nie jest co prawda schorzeniem, na które zapadają głównie najmłodsi, równie często diagnozuje się ją bowiem u osób dorosłych, co u maluchów. Jednak poprzez zaawansowane techniki medycyny o wiele częściej wykrywa się ją we wczesnym wieku a dzięki powszechnie dostępnym materiałom dotyczącym choroby trzewnej (bogatym źródłem wiedzy jest przede wszystkim Internet) dużo łatwiej radzić sobie z celiakią u dzieci.

Opieka nad dzieckiem z nietolerancją glutenu to przede wszystkim zbilansowana dieta. Jednak, aby wprowadzić do menu malucha zdrowe dla niego produkty, najpierw trzeba nauczyć go odpowiednich nawyków.

Oto kilka przydatnych wskazówek dla rodziców dzieci z chorobą trzewną:

– zrób listę produktów które dziecko lub niemowlę może jeść i takich, które są dla niego zdrowe. Naklej ją na lodówce,

– warto przygotowywać posiłki razem z dzieckiem, dzięki temu przyzwyczai się ono do tego, że jada inną żywność niż pozostali członkowie rodziny,

– uczmy malucha co jest dla niego zdrowe, pokazujmy my przy każdej możliwej okazji, co może jeść, a jakich produktów powinien bezwzględnie unikać,

– jeśli dziecko zje coś niedozwolonego nie panikujmy, uczmy go, że nie należy tego robić, ale pozwólmy mu też uczyć się na własnych błędach, kiedy dziecko raz sięgnie po niezdrową dla niego przekąskę i z tego powodu będzie później cierpiało na typowe dla celiakii dolegliwości z całą pewnością nieprędko złamie zasady obowiązującej go diety.

Żywność bezglutenowa dla dzieci:

– bez obaw możesz przygotowywać posiłki z ryb, mięsa, warzyw i owoców. Pamiętaj jednak, by sięgać po świeże produkty.,

– dozwolone są także mleko i jego przetwory; kefiry, jogurty naturalne, śmietana,

– żywność smaż na tłuszczach roślinnych,

– do menu dziecka wprowadzić możesz pestki słonecznika i dyni, orzechy.