Przepisy na pieczywo i makaron bez glutenu

Najbardziej drażniącą rzeczą w przypadku choroby trzewnej jest kłopotliwe bezgultenowe menu. Często nie wystarczy bowiem pójść do sklepu za rogiem po świeże pieczywo. Mimo, że zaopatrzenie współczesnych marketów jest dość bogate zdarza się, że dla osoby nietolerującej glutenu ciężko o żywność, która nie narażałaby jego zdrowia.

Nie od dziś wiadomo, że najzdrowsza żywność to ta, którą przygotowujemy w domu, sami. Brak w niej sztucznych podtrzymywaczy świeżości, zbędnych składników chemicznych, czy (co tak ważne w przypadku bezglutenowców) składników uczulających. Jeśli więc dysponujesz wolnym czasem, jesteś otwarty na nowe  kulinarne wyzwania i chcesz zdrowo się odżywiać spróbuj sam upiec dla siebie chleb i zrobić domowej roboty makaron! Pieczywo i makaron bez glutenu z pewnością posmakuje także tym, którzy nie muszą borykać się z chorobą trzewną.

Jak zrobić smakowity chleb dla osoby z celiakią?

Przepis na chleb bezglutenowy

Składniki:

6 jajek, 3 łyżki cukru, 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej, pół szklanki mąki ryżowej, 1 mała łyżka soli, 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia.

Przygotowanie:

Rozdzielamy białka i żółtka. Ubijamy białka na sztywno. Stopniowo dodajemy cukier. Osobno ubijamy żółtka. Obie mąki mieszamy, łączymy z solą oraz proszkiem. 1/3 powstałej mikstury mieszamy z białkami. Starannie mieszamy. Wsypujemy pozostałą część mąki. Dodajemy żółtka i mieszamy. Przygotowujemy keksówkę i wlewamy masę. Pieczemy 45 minut w 150 stopniach. Studzimy godzinę.

Pomysł na domowy makaron bezglutenowy

Robienie domowego makaronu było czymś normalnym w kuchni naszych babć. Idealny do zupy, rosołu, dziś możesz zrobić z niego ciekawą pastę, spaghetti albo pożywną zapiekankę. Makaron bezglutenowy niczym nie ustępuję swojemu tradycyjnemu odpowiednikowi, a na pewno jest dużo bardziej smakowity niż jego sztuczny odpowiednik z paczki.

Składniki: szklanka mąki kukurydzianej, 1/2 mąki ziemniaczanej, łyżeczka oleju, 1 jajo, trochę ciepłej wody.

Przygotowanie:

Przygotowane wcześniej składniki wrzucamy do miski i mieszamy. Stopniowo zagniatamy i łączymy z wodą. Pożądana konsystencja ciasta powinna być lekka, miękka i nieklejąca. Ciasto łatwo kruszy się więc świetnie nadaje się na łazanki oraz dodatek do wszelkiego rodzaju zup. Jeśli chcesz uzyskać ciasto, które łatwiej się rozwałkuje dodaje mniej mąki kukurydzianej na rzecz mąki ziemniaczanej. Delikatnie wałkujemy ciasto i dzielimy je na kawałki (paski, kwadraty…). Gotujemy niewielkimi partiami w osolonej wodzie z dodatkiem oleju.